Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-11-06 18:59:54
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
W tym artykule sprawdzimy też, ile kosztuje posadzka z żywicy epoksydowej.
Wyróżnić możemy trzy rodzaje posadzek żywicznych. Jedną z nich jest żywiczna posadzka cienkowarstwowa, która znajdzie swoje zastosowanie w każdym domu i mieszkaniu, lecz nie jest polecana do wnętrz intensywnie eksploatowych, takich jak przedpokój czy kuchnia, ze względu na jej niską trwałość. Tego typu podłoga ma około 0,5 mm grubości i nakłada się ją na wcześniej przygotowane podłoże betonowe. W składzie cienkowarstwowej posadzki żywicznej znajdują się dwuskładnikowe farby epoksydowe. Jej zaletą jest to, że możemy ją wykonać samodzielnie. Cena materiału wynosi 15-30 m2.
Do kuchni, łazienki lub salonu polecane są posadzki wylewane grubowarstwowe, ponieważ są odporne na zniszczenia, ścieranie i wilgoć. Mają od 2 mm do 4 mm grubości, a wyglądem przypominają gładką taflę kolorowego szkła. W pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych podłoga grubowarstwowa może zmatowieć i się porysować. Nie wpłynie to jednak na jej jakość, lecz taka podłoga będzie prezentować się mniej dekoracyjnie. Tego typu posadzka może nasz kosztować od 40 do 100 zł za m2.
Posadzki kwarcowe o porowatej strukturze będą idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Wyróżniają się właściwościami antypoślizgowymi, a także walorami estetycznymi. Wszystko za sprawą dużego wyboru kruszywa, który daje nieograniczone możliwości wykończenia posadzki. Koszty posadzki kwarcowej zaczynają się od 40 zł/ms.
Niegdyś posadzki żywiczne wykorzystywane były tylko w biurowcach, halach wystawowych lub obiektach przemysłowych. Dlatego też charakteryzują się wysoką trwałością, wodoszczelnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie są podatne na zarysowania nawet, gdy są stosowane we wnętrzach narażonych na intensywne użytkowanie. Żywica epoksydowa na podłodze nie zmienia swojego pierwotnego koloru pod wpływem promieni słonecznych.
Dużym atutem podłogi z żywicy epoksydowej jest łatwość w utrzymaniu czystości. Co więcej, nie straszne będą jej żadne środki chemiczne. Taka posadzka nie wymaga lakierowania ani impregnacji. Dzięki temu, że żywica jest nakładana bezspoinowo na posadzkę, możliwe staje się stworzenie idealnie gładkiej powierzchni w pomieszczeniu.
Kolorystyka posadzek żywicznych jest praktycznie nieograniczona, co pozwala na dopasowanie jej do każdego salonu lub łazienki. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań mogą wybrać podłogi z efektem 3D, zwane też posadzkami dekoracyjnymi.
Więcej informacji na temat wzorów i opinii na temat podłóg 3D znajdziesz tu.
Czas wykonania posadzki 3D jest długi – ułożenie poszczególnych warstw może zająć kilka dni. To z kolei przekłada się na ostateczną cenę podłogi z żywicy epoksydowej. Koszty zrobienia posadzki na powierzchni 500 m2 mogą kształtować się nawet na poziomie 50zł/m2. Przy mniejszej powierzchni cena może wzrosnąć kilkakrotnie.
W celu przyspieszenia wykonania posadzki żywicznej, możemy wykorzystać preparaty metakrylowe. Co prawda zapłacimy za niej znacznie więcej niż za poliuretany czy epoksydy, ale w zamian możemy liczyć na ich szybsze utwardzenie się. Wykonanie podłogi 3D o powierzchni 100 m2 z wykorzystaniem poliuretanów lub epoksydów może nam zająć maksymalnie sześć dni, podczas gdy przy użyciu metakrylu skrócimy ten czas do dwóch dni. Krótszy czas realizacji podłogi z efektem 3D to też niższe koszty robocizny.
Rodzaj preparatów i liczba warstw zależą przede wszystkim od efektu i jakości posadzki, jaką chcemy uzyskać. Szacunkowo koszty wykonania metra kwadratowego podłogi 3D wynoszą 150-250 zł. Ostateczna cena uzależniona jest jednak od kilku czynników, w tym wykorzystanych materiałów, grubości posadzki i powierzchni.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.